Spännande klubbkväll om internationella schackturneringar

Tisdagen 13 juni hölls den sista klubbkvällen för terminen i klubbens lokaler på Swedenborgsgatan. Krister Lagerborg höll en presentation om hur det går till vid internationella turneringar. Han beskrev bland annat hur man gör för att hitta spännande turneringar utomlands och vad som hänt under de turneringar han spelat vid. Det var en informativ genomgång vars höjdpunkter var målande beskrivningar av toppspelare han stött på eller spelat mot genom åren. Efter den en timme långa presentationen spelades som brukligt en blixtturningen med formatet 3min + 2sek. Passande nog visade Krister hur en slipsten ska dras och vann turneringen med sex poäng av sju möjliga före Emil Karlberg och Johnny Wieweg.

2023-06-13_klubbturnering

Kul var också att se att Karl-Oskar, som är en av de som blev nya klubbmedlemmar efter vår invigningsturnering i våra nya lokaler i Farsta, var med och gav sig på att spela mot veteranerna i klubben. Det blev förstås en svår turnering men han lyckades på ett imponerande vis hålla remi mot klubbens jämnåriga junior Emil.

Turneringsresultat

Text: Daniel Karlberg

Bli först med att kommentera

Kommentera